Dzisiaj przodującym materiałem budowlanym jest granit.

Dzisiaj przodującym materiałem budowlanym jest granit.

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych profesji rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, gdyż wszelkiego rodzaju rzeczy wykute w kamieniu są bardzo trwałe a do tego mogą przeżyć nie tylko i wyłącznie osobę, która je wykonała, lecz też całą epokę, jak również cywilizację czy kulturę. Zresztą kamień to nie tylko i wyłącznie doskonały materiał artystyczny. Był możliwe, że pierwszym narzędziem, które stworzył człowiek – krzemień a także zrobione z niego wszelakie przedmioty stosowane przez nas na co dzień są znajdywane na bardzo wielu wykopaliskach.

 

Jako materiał do budowy ma wiele atutów. Przez wieki razem z cegłą był zasadniczym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, znakomicie chroniąc przed zmianami temperatur. Kamień został wyparty w późniejszym czasie poprzez betonowe konstrukcje na dzień obecny służy cały czas jako materiał budowlany ogrodzeń oraz element ozdobny. Pomimo postępujących przemian w sztuce budowlanej oraz dominacji surowców sztucznych, zakłady związane z kamieniarstwem nadal nie mogą narzekać na brak zamówień. Przedmioty z kamienia są bowiem cały czas chętnie wykorzystywane i cieszą się niesłabnącą estymą. Wykonują one wiele zamówień, począwszy od detali wykończenia domu, poprzez ozdoby stawiane do ogrodu po produkowanie pomników na grób. W bardzo wielu przypadkach można się spotkać z tym, że koncepcja lokalu mieszkalnego zakłada montowanie elementów wykonanych z kamienia. Mówimy tu przede wszystkim o podłogach, ale to mogą być także okładziny, parapety czy wsporniki.

 

Kamieniarze wykonują wtedy pomiarów i realizują pracę. Przeważnie dany element jest wykonywany w pracowni, jednakże zdarzają się takie sytuacje, kiedy ze względu choćby na skomplikowaną drogę transportu realizuje się większość pracy już na miejscu. Kolejnym ważnym elementem kamieniarskiego rzemiosła jest tworzenie wszelkiego rodzaju ozdób i rzeczy o walorach estetycznych. Wymaga to, nie jak w produkcji budowlanej, dużych zdolności i szkolenia artystycznego. Stanowi ona istotny rodzaj sztuki użytkowej, którą mamy możliwość podziwiać we wnętrzach i w ogrodach. Pomniki na cmentarz wykonywane są przez zakłady kamieniarskie na szeroką skalę i przy zastosowaniu przeważnie paru, w niewielkim stopniu odmiennych, podstawowych wzorów.

 

Ten rodzaj działalności jest prawdopodobnie często spotykany oraz stanowi największy odsetek wszelkich zamówień, jakich podejmują się ci rzemieślnicy. Zapotrzebowanie na takie usługi na pewno będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, ze względu na demograficzne trendy oraz rosnącą cały czas ilość zgonów. W dodatku także w sytuacji coraz popularniejszego zwyczaju kremacji, wciąż jest wiążące się z tym zapotrzebowanie na tablice nagrobne jak również urny. Jest mnóstwo materiałów, z jakich mamy możliwość wykonać klasyczny cmentarny pomnik. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najpopularniejsze były na pewno nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia a także cementu. Aktualnie dominującym materiałem budowlanym jest granit, który cieszy się ostatnimi czasy stałą popularnością. Jest nieco tańszy od marmuru a także dużo łatwiej dostępny, równocześnie po wypolerowaniu jest niezwykle miły dla oka.

Źródło: nagrobki Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*