Biopeptydy są ważnym przedmiotem badań.

Biopeptydy są ważnym przedmiotem badań.

Peptydy wpływające na działanie komórek naszego organizmu – znane jako biopeptydy – są bardzo istotnym tematem badań w branży proteomiki. Mają one wpływ na metabolizm lub sposób trawienia pokarmu przez organizm, podczas gdy inne peptydy posiadają właściwości funkcjonalne bardzo przydatne w kosmetykach. Udział tych peptydów w sferze medycyny oraz żywności, cały czas wzrasta i będzie szedł w górę, gdy naukowcy będą rozszerzać swoje odkrycia, jak lepiej je badać, izolować oraz wytwarzać, a następnie udostępniać do sprzedaży w sklepie peptydy.

 

Mimo swoich małych rozmiarów – a częstokroć z ich powodu – peptydy stają się coraz ważniejszymi jednostkami biologicznymi , które są zdolne do leczenia wielu chorób, zmniejszania stanu zapalnego, zwiększania wartości odżywczych żywności, zabijania drobnoustrojów a także spowalniania procesów starzenia. Ze względu na małe rozmiary oraz brak zorganizowanej struktury, sklep peptydy mają tendencję do przenikania przez przestrzenie, w jakich nie mogą zmieścić się większe białka – potrafią przenikać przez ludzką skórę, przez ściany jelit, a w niektórych przypadkach nawet przez błony otaczające komórki. Mogą prędko dostać się do krwiobiegu, aby trafić do punktu, w którym są akurat potrzebne.

 

Przy tym krótkie peptydy są tańsze a także prostsze w produkcji w porównaniu z większymi białkami o skomplikowanej budowie. Dla inżynierów żywności, producentów leków, kosmetyków jest to jedna z najatrakcyjniejszych cech, która to będzie z pewnością mieć finansowy ślad w działaniu korporacji z szyldem „peptydy sklep”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*